Župa odovzdala obyvateľom Bratislavského kraja zrekonštruovaný modranský kaštieľ

Župa odovzdala obyvateľom Bratislavského kraja zrekonštruovaný modranský kaštieľ

Kaštieľ v Modre, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel komplexnou rekonštrukciou vonkajších, ako i vnútorných priestorov.

„Vytvorili sme miesto, ktoré ctí tradície a oslavuje inovácie. Zrekonštruovali sme modranský kaštieľ, ktorý domáci poznajú aj ako Starú vinárku. Jeho história siaha až do 16. storočia. Sídli v ňom župné Malokarpatské osvetové stredisko, od októbra sa však stalo aj centrom pre vinárov, vinohradníkov, umelcov, žiakov, keramikárov, neziskovky a všetkých obyvateľov kraja. Jeho novou súčasťou je aj digitalizačné centrum, ktoré uchová miestne poklady. Zachránený kaštieľ je ďalším dôkazom, aké významné sú pre náš kraj eurofondy. Na nákladnú rekonštrukciu sme vybavili zdroje z projektu HERITAGE SK-AT. Srdečne vás doň pozývam,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

V kaštieli vznikol nový kultúrno-kreatívny priestor pre malé javiskové formy, rôzne výstavy a podujatia, ale i vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou. Prezentovať sa tu môžu lokálni vinári i vinohradníci a poslúži aj ako reprezentatívny priestor pre oficiálne návštevy župy. Súčasťou bude i digitalizačno-dokumentačné centrum so študovňou. Vďaka digitalizácii sa bude zachovávať kultúrne
bohatstvo Bratislavského kraja a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel. Oba regióny spája vinárska a vinohradnícka história a blízke sú si aj lokálnymi produktmi a tradičnými remeslami. Spoločne však svoje historické dedičstvo nebudú partneri len uchovávať, ale aj naďalej rozvíjať. Snahou župy je tak harmonicky prepojiť inovácie s tradíciami.