Župa dokončila rekonštrukciu Modranského kaštieľa. Otvorený bude v októbri

Župa dokončila rekonštrukciu Modranského kaštieľa. Otvorený bude v októbri

Kaštieľ v Modre, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel komplexnou rekonštrukciou vonkajších, ako i vnútorných priestorov. Bratislavský samosprávny kraj tu vytvorí centrum pre vinárov, vinohradníkov, umelcov, žiakov, keramikárov, neziskové organizácie, ale i širokú laickú a odbornú verejnosť.

„Modra je priam predurčená na to, aby sa stala takýmto centrom regiónu. Donedávna schátraný kaštieľ sme obnovili do podoby, ktorú si táto unikátna historická pamiatka zaslúži. Budovu, kde sídli aj župné Malokarpatské osvetové stredisko, sme kompletne zrekonštruovali. Obnovili sme strechu, okná a historickú fasádu. Komplexnou obnovou prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne i vzdelávacie aktivity. Sú bezbariérové s moderným vybavením a každá miestnosť bude mať iné zameranie, čím podporíme aj tradičné remeslá, lokálne produkty i gastronómiu. Vlajkovou loďou celého projektu je vytvorenie digitálno-dokumentačného centra,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

V kaštieli vznikne nový kultúrno-kreatívny priestor pre malé javiskové formy, vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou, rôzne výstavy a podujatia. Prezentovať sa tu môžu lokálni vinári i vinohradníci a poslúži aj ako reprezentatívny priestor pre oficiálne návštevy župy. Súčasťou bude aj digitálno-dokumentačné centrum so študovňou. Vďaka digitalizácii sa bude zachovávať kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel. Oba regióny spája vinárska a vinohradnícka história a blízke sú si aj lokálnymi produktami a tradičnými remeslami. Spoločne však svoje historické dedičstvo nebudú partneri len uchovávať, ale aj naďalej rozvíjať. Snahou BSK je tak harmonicky prepojiť inovácie s tradíciami.

Kaštieľ v Modre začala župa rekonštruovať v úzkej spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v auguste 2018 a aktuálne ho čaká kolaudácia. Zároveň sa pripravuje aj kompletná revitalizácia záhrady. Tá by mala byť hotová do konca roka.

Rekonštrukcia je projektom HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko. Celkové náklady dosiahli 2 720 000 eur. Náklady na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady boli 2 400 000 eur a na interiérové vybavenie 320 000 eur. Z operačného programu Interreg SK/AT v rámci projektu Heritage získal BSK externé zdroje na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady vo výške dva milióny eur.

Vynovený kaštieľ bude pre verejnosť otvorený už začiatkom októbra, kedy sa uskutoční slávnostné otvorenie so sprievodným programom.