Samosprávy čakajú veľmi náročné časy, varuje Juraj Droba aj Martin Chren

Samosprávy čakajú veľmi náročné časy, varuje Juraj Droba aj Martin Chren

      Samosprávy na celom Slovensku čakajú po finančnej stránke náročné časy. Upozorňuje na to predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba i starosta bratislavského Ružinova Martin Chren v súvislosti nielen so zdražovaním, ale aj s tzv. prorodinným balíčkom z dielne rezortu financií. Tie im výrazne uberú z rozpočtov a mestá, obce i kraje budú podľa ich slov musieť výrazne šetriť.

      Podľa prvotných odhadov dôjde v rámci Bratislavského kraja len z dôvodu prijatej legislatívy v oblasti daňového bonusu na deti v tomto roku i v roku 2023 k úbytku o približne 20 miliónov eur. S obdobnými problémami sa podľa Juraja Drobu borí každá samospráva. „Musím povedať, že zarezávame niektoré projekty alebo ich odkladáme na zadný horák sporáku. Budeme musieť čakať, kým na ne nájdeme peniaze,“ povedal predseda BSK.

      Finančnej situácii nepomáhajú ani stúpajúce ceny vrátane energií. Na Úrade BSK už podľa neho prebiehajú rokovania na viacerých odboroch, v ktorých má kraj najväčšie náklady na energie, napríklad v školstve či sociálnej oblasti. Kraj hľadá v tomto smere riešenia, kde by sa dalo racionálne ušetriť, rokovať bude aj s dodávateľmi o fixácii cien.

      „Ak sa pýtate, či nás čakajú ťažké časy popri tých nárastoch cien energií, náraste cien stavebných materiálov, náraste nákladov na kofinancovanie projektov, ktoré sa snažíme realizovať, tak áno. Čaká nás plavba vo veľmi zlom počasí, čakajú nás veľmi ťažké časy,“ skonštatoval starosta Ružinova Martin Chren.

Zdroj: TASR