Prestupné terminály a záchytné parkoviská pomáhajú odľahčovať cesty

Prestupné terminály a záchytné parkoviská pomáhajú odľahčovať cesty

Vďaka záchytným parkoviskám a prestupným terminálom môžete pohodlnejšie prestúpiť na verejnú dopravu a odviezť sa do cieľa svojej cesty. To všetko na jeden cestovný lístok. V Bratislavskom samosprávnom kraji vzniklo v poslednej dobe viacero takýchto projektov.


„Dopravná situácia v našom kraji je už niekoľko rokov neúnosná. A to nehovorím len o kolónach, ale aj o špinavom vzduchu, prachu, hluku. Vo väčšine áut sedí len jeden cestujúci. Obyvateľov, ktorí nevedia prejsť kvôli autám z jednej strany ulice na druhú, by ste našli
nespočetné množstvo. Ak ráno alebo večer chytíte zlý čas, bezmocne trčíte v zápche. Naše úzke regionálne cesty sú také vyťažené ako diaľnica D1 v Prešovskom či Košickom kraji,“ vysvetľuje predseda BSK Juraj Droba.


Odľahčovať preťažené cesty v Bratislavskom kraji pomáhajú prestupné terminály a záchytné parkoviská. Nájdete ich pod označením Park and Ride (P+R), ale aj Zaparkuj a choď (verejnou dopravou).


„Ak žijete mimo hlavného mesta, ráno sadnete do auta alebo na bicykel, pohodlne odparkujete na stanici a presadnete na vlak či autobus. Prečítate si noviny, pozriete aktuality na sociálnych sieťach, a hlavne nemusíte v centre hľadať miesto na parkovanie,“ dopĺňa Juraj Droba.


Na železnične trati medzi Bratislavou a Sencom sú postavené už dva prestupné terminály so záchytnými parkoviskami – v Ivanke pri Dunaji a v Bernolákove. Nenávratný finančný príspevok z eurofondov získal aj projekt výstavby záchytného parkoviska v Senci.